Zakázené chutí najlepšie- Filmy, ktorých postihla cenzúra

S filmovým priemyslom a verejným mediálnym priestorom sa v podstate odjakživa spája i určitá cenzúra. Predtým, než filmy dorazia na verejnosť, zvyknú sa vopred "zostrihať" do podoby, ktorá bude vyhovujúca. Ale cenzúra má i prísnejšiu tvár a to najmä v prípade, ak sa dotyčný film osekať prakticky nedá, nakoľko by stratil svoju pointu a dej, respektíve nevyhovujúca je jeho podstata či najdôležitejšie scény. Vtedy nastáva radikálnejšie riešenie, film sa stiahne z dosahu verejnosti a jednoducho bude zakázaný.

halloween

/Cenzúra môže nastať z dôvodu politicky nekorektného, nadmieru brutálneho alebo morálne škodlivého obsahu./
Lenže objaviť tieto "diela" v dnešnej dobe internetu nie je problém. Dnes sa máme možnosť dozvedieť o nejednom filme, ktorý bol počas svojej najväčšej slávy zakázaný a postupne upadol do neznáma i napriek tomu, že mal potenciál. A druhou stránkou pohľadu je fakt, že od ich cenzúry ubehlo už niekoľko rokov, čím prakticky zákaz stráca na svojom význame. Môžeme tak objaviť viaceré stratené "poklady", s ktorými sa ľudia chtiac-nechtiac museli na dlhú dobu rozlúčiť. Ale práve internet dnes tieto zakázané kúsky oživil a my sa na ne  môžeme spoločne pozrieť.
Cannibal Holocaust /1980/– Pokiaľ máte radi filmy typu found-footage, respektíve tie, ktoré pôsobia ako nájdená videokazeta (ako Blair Witch), tento film je pionierom tohto žánru. Aj napriek tomu, že film bude mať takmer 40 rokov, jeho podoba vás určite vydesí i dnes. Skupinka dobroduhov išla natáčať dokument o primitívnych kmeňoch žijúcich v džungli, no už sa nikdy nevrátila. Prečo? Čo sa vlastne stalo? Budete svedkami drsného "dôkazu".

mrtvola

The Exorcist /1973/– Tento film je dnes už dostatočne známy, takisto dnes vidíme kopec nových filmov, ktoré čerpajú inšpiráciu práve z tohto originálu. No originál je len jeden a práve toto pôvodné dielo zostáva dodnes najdesivejšie.
Psycho /1960/– Viem, v dnešnej dobe už možno nič extra hrôzostrašné, ale na svoju dobu to bol veľmi, veľmi kontroverzný a drsný film. Dnes už uznávaná klasika, no aj napriek tomu s originálnym dejom.

Texas Chainsaw Massacre /1974/– Ďalšia klasika, ktorá však nepríjemné pocity a hrôzu dokáže vyvolať i dnes.

  • Zrejme ste si všimli, že tieto filmy sú všetko staršie ročníky. No aj napriek tomu existuje film, ktorý bol zakázaný pomerne nedávno na základe príliš brutálneho sexuálneho obsahu. Volá sa Srbský film /2010/. Ale to už je trochu iná káva, len pre silné povahy.

Zakázené chutí najlepšie- Filmy, ktorých postihla cenzúra
4.3 (86.67%)3