Slovenské kroje

Súčasťou celku, súčasťou objatia mnohých rúk generácií, ktoré ho s láskou nesú od kolísky až po koniec cesty. Kroje Slovenska, to je zosobnenie našich pocitov. Ľudové kroje, šitie pre domáce aj zahraničné folklórne súbory , výroby odevov s prvkami etnomódy. V tejto knihe je časť jej úžasnej zbierky krojov.  Špičkový fotograf, ktorý sa sústredí na fotenie tanca a folklóru. Získalo viacero ocenení a vydal mnohé publikácie. Vystavoval vo Viedni, Sydney, Grazi, New Yorku, Budapešti i Varšave. Je odborníčka na regionálnu kultúru, etnickú a obradovú problematiku. Je autorkou stovky článkov, spoluautorkou mnohých kníh a tiež cyklu filmových dokumentov Osobnosti slovenskej etnológie.

kroj

Slovenské kroje v súčasnosti
V súčasnosti sme svedkami toho, že kroje prežívajú svoju renesanciu. Sú predmetom záujmu zberateľov, výtvarníkov, módnych návrhárov či početných priaznivcov folklóru. Je mnoho dedín, kde už deťom darujú staré matky prvý kroj, ktorý dávajú šiť zručným krajčírkam, alebo šikovné ženy obliekajú do zmenšenej podoby krojov bábiky a tie sú vystavené v domácnostiach. K šíreniu informácií o krojoch prispievajú nové vizuálne technológie a sociálne siete. V zahraničí krásu slovenských krojov šíria folklórne súbory a aj vďaka nim si vždy vyslúžia na medzinárodných podujatiach pozornosť a úspech. Napriek tomu na Slovensku poznanie krojov viacerých regiónov či lokalít nepatrí k všeobecnému rozhľadu väčšiny ľudí. Snahou publikácie Kroje Slovenska je upozorniť na krásu a rozmanitosť slovenskej tradičnej odevnej kultúry a čitateľom ukázať to najkrajšie, čo sa v nej skrýva. V neposlednom rade je cieľom priniesť aj trošku poznávania a príjemný estetický zážitok pri jej listovaní.

stužka

Kroje sú významné pre sviatky
Keď sa schyľuje ku sviatku Veľkej noci muži si oblečú kroj na znak toho, že je to tradícia, ktorá sa deje po stáročia. Poriadne dievčatá vyšibú a polejú vodou a na oblátku im dievčiny podarujú maľované vajíčko. Taktiež keď je sviatok upaľovania Morény. Deti sú oblečený do ľudových krojov a spievajú pesničky. Následne Morénu podpália a hodia do tečúcej vody, aby odplávala preč. Sviatky, ktoré sú slávené sú naozaj krásne a ešte krajšie keď sa oblečieme do sviatočných šiat ako sú kroje.

Ohodnoťte příspěvek