Krajina kde internet nebol rok

Obmedzenia boli zavedené 28. marca 2018 – krátko po ukončení národnej konferencie, ktorá odporučila zmeny ústavy, aby prezident Idriss Deby zostal pri moci až do roku 2033.
 
Kritici pána Debyho sa od posledných prezidentských volieb v roku 2016 mobilizovali prostredníctvom sociálnych médií.

počítač
 
Mobilizácia sa ukázala ako efektívna, ako uviedla BBC Vincent Niebede v hlavnom meste Ndjamena, mnohí Čadčania používali sociálne médiá na organizovanie protivládnych protestov. Hovorí, že internet sa stal skutočnou hrozbou pre vládu.
 
Prístup na Facebook, Twitter a WhatsApp, okrem iného, ​​bol zablokovaný a keďže bol zákaz zavedený, počet demonštrácií klesol a tie, ktoré pokračovali, zaznamenali menšie počty.
 
Obmedzenie postihuje hlavne aktivistov a majiteľov malých podnikov, ktorí sa spoliehajú na sociálne médiá pre reklamu a zákazníkov.
 
Niektorým Chadianom sa podarilo obísť zákaz prostredníctvom internetových proxy známych ako VPN (Virtual Private Networks). Hoci VPNs sú zadarmo na použitie, niektorí ľudia povedal BBC, že v konečnom dôsledku prospech telekomunikačných spoločností ako sociálne médiá platformy trvať dlhšie zaťaženie a jesť viac dát.
 
Zákaz sa však týka len malého počtu ľudí v Čade – iba 4,9% obyvateľov pravidelne pristupuje na internet podľa údajov, ktoré zhromaždila internetová štatistika internetu.

letadlo
 
Úrady však dlho mlčali. Niekoľko ministerstiev odmietlo zodpovednosť.
 
Orgán zodpovedný za elektronickú a poštovú komunikáciu, Arcep, povedal, že dostal rozkaz od ministerstva vnútra.
 
V stredu hovorca vlády Oumar Yaya Hissein povedal nášmu reportérovi, že tento zákaz bol uložený z „bezpečnostných dôvodov“.
 
Zistite viac o Čade
Prečo to trvalo tak dlho?
Podľa nášho reportéra vláda považuje sociálne médiá za vážnu hrozbu.
 
Rebelské hnutia, ktoré sú nepriateľské voči prezidentovi Debymu, sú stále aktívne v krajine a podľa bezpečnostného úradníka, s ktorým hovoril náš reportér, vláda verí, že sociálne médiá by mohli povstaleckým vodcom umožniť nábor viac mladých ľudí.
 
Vyskytli sa aj prípady civilistov, ktorí zachytávajú nezákonné zabíjanie a bitie a zverejňujú ich online, čo vláda chce zastaviť.
 
Obnoví vláda prístup k sociálnym médiám?
Zdá sa, že je to veľmi nepravdepodobné. Skupina čadských právnikov zobrala telekomunikačné spoločnosti na súd v auguste 2018 v snahe obnoviť prístup k sociálnym médiám, ale stratila prípad. Právnici sa odvolali, ale odvolací súd vo štvrtok zamietol ich prípad s odvolaním sa na "bezpečnostné dôvody" pre sociálne médiá.
 
Kolektív právnikov, ktorý vedie Daïnoné Frédéric a Frédéric Nanadjingué, povedal, že sa teraz pokúsia o zrušenie tohto zákazu apelovaním na medzinárodné orgány.

Krajina kde internet nebol rok
3.6 (72%)5